Uchylenie zakazu zbliżania się

Zakaz zbliżania się to m. in. jeden ze środków zapobiegawczych. W postępowaniu przygotowawczym orzeka o jego zastosowaniu postanowieniem Prokurator, a w postępowaniu przed sądem – Sąd.

Zakaz zbliżania się może zostać uchylony. Uchylenie zakazu zbliżania może nastąpić z urzędu lub na wniosek podejrzanego lub oskarżonego, czy obrońcy. Zgodnie z art. 253 k.p.k. środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę.

Podejrzany lub oskarżony może w każdym czasie złożyć wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego – zakazu zbliżania się lub wniosek o zmianę środka zapobiegawczego, na inny. Rozstrzygnięcie w tym przedmiocie powinno zapaść w terminie trzech dni. W postępowaniu przygotowawczym postanowienie w tym przedmiocie wydaje Prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu – Sąd.

W przypadku nieuwzględnienia wniosku o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego – zakazu zbliżania, przez organ prowadzący postępowanie, podejrzany, czy oskarżony może wnieść zażalenie na to postanowienie. Prawo do wniesienia zażalenia przysługuje jednak tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej trzech miesięcy od dnia wydania postanowienia w przedmiocie środka zapobiegawczego.

Należy pamiętać, iż wniosek o uchylenie zakazu zbliżania się powinien zostać właściwie umotywowany i uzasadniony.

 

Jako adwokat w ramach prowadzonej Kancelarii Adwokackiej w Chrzanowie udzielam porad prawnych również w sprawach karnych oraz reprezentuję klientów jako obrońca, czy pełnomocnik.

W razie dalszych pytań proszę o kontakt telefoniczny lub za pomocą wiadomości e-mail w celu umówienia spotkania w Kancelarii.

W ramach prowadzonej Kancelarii Adwokackiej zajmuję się udzielaniem porad prawnych oraz reprezentacją i prowadzeniem spraw zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego (m. in. Chrzanów, Trzebinia, Oświęcim, Libiąż, Chełmek, Kraków) oraz śląskiego (m. in. Jaworzno, Sosnowiec, Mysłowice, czy Katowice). W razie potrzeby pomoc prawna może być świadczona na terenie całego kraju, a spotkanie odbyć się online.

 

 

Tajfun55

Serdecznie polecam usługi kancelarii adwokackiej Pani Weroniki Gawor -Pietrzak, bardzo miła, sympatyczna,konkretkna, profesjonalna obsługa,sprawa sądowa z pomocą Pani mecenas oczywiście Wygrana 🙂 z czystym sumieniem polecam, naprawdę warto !!!!

Grzegorz Abram

Panią Mecenas Weronikę Gawor Pietrzak wybrałem do reprezentowania mnie w sprawie .
Był to mój wybór i zapewniam że lepiej trafić nie mogłem.
Profesjonalizm, zaangażowanie,wiedzą i determinacja pani Mecenas w całym procesie sprawiła, że czułem się spokojnie i pewniej na sali sądowej.
Bardzo Dziękuję Pani Mecenas za sprawność procesowa , dbałość o wszystkie nawet najmniejsze szczegóły i dokumenty oraz zaangażowanie na rozprawach w których mnie reprezentowała.
Polecam każdemu kto stoi przed koniecznością batalii sądowej, która do przyjemnych nie należy.
Podziękowania dla Pani Mecenas za Bardzo Dobre zakończenie Sprawy !.

Stanisław Lipka

Panią Weronikę Gawor - Pietrzak wyróżnia ogromne zaangażowanie w sprawy klienta. Wszelkie kwestie prawne wyjaśnia w sposób przystępny i zrozumiały. Spotkania i kontakt telefoniczny przebiegają nienagannie. Największą zaletą Pani Mecenas jest jednak jej skuteczność.Porady Pani Mecenas były bardzo skuteczne i doprowadziły do zakończenia mojej sprawy zgodnie z oczekiwaniem. Dziękuję i szczerze polecam!.

Publikacja zdjęć dziecka

W dzisiejszych czasach wiele popularnych portali społecznościowych daje możliwość publikacji zdjęć swoim użytkownikom. Niektóre osoby bardzo chętnie dzielą się z innymi swoimi zdjęciami, filmami, nie widzą żadnego problemu w publikacji w sieci internet swojego wizerunku.

Rodzice coraz ostrożniej podchodzą jednak do publikacji zdjęć swoich małoletnich dzieci, a wręcz nie chcą publikować ich wizerunku.

Zazwyczaj rodzice mają wspólnie wypracowane stanowisko, co do publikacji zdjęć swoich małoletnich dzieci. Jednak coraz częściej zdarza się, że rodzice żyjący w rozłączeniu nie są się w stanie porozumieć również w tym zakresie.

Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, że podczas trwania postępowania przed Sądem, czy to dotyczącego alimentów na rzecz dziecka, czy też ograniczenia władzy rodzicielskiej, pozbawienia władzy rodzicielskiej, a także podczas postępowania o rozwód, jeden z rodziców umieszcza na portalu społecznościowym zdjęcia dziecka bez zgody drugiego z rodziców, a nawet pomimo jego sprzeciwu.

Niestety, takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Zgodnie z art. 97 k.r.o., jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2021 r., sygn. I Aca 591/21 zgoda na rozpowszechnianie wizerunku małoletnich dzieci, zwłaszcza w kontekście trudnej sprawy rozwodowej, stanowi istotną sprawę w rozumieniu art. 97 k.r.o. i dlatego też, wymaga uzyskania zgody od obydwojga rodziców. Co istotne, w przedmiotowym wyroku Sąd wskazał, że o zakwalifikowaniu sprawy jako istotnej dla dziecka nie powinny decydować wyłącznie kryteria obiektywne (ocena sądu), ale również subiektywne (ocena rodziców), skoro brak porozumienia między rodzicami doprowadził do konfliktu pomiędzy nimi.

 

Adwokat Weronika Gawor-Pietrzak prowadzi Kancelarię Adwokacką w Chrzanowie przy ul. Garncarskiej 16/3.

W ramach prowadzonej działalności, jako Adwokat zajmuję się udzielaniem porad prawnych oraz prowadzeniem spraw, w tym spraw o rozwód zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego (m. in. Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Oświęcim, Chełmek, Kraków) oraz śląskiego (m. in. Jaworzno, Sosnowiec, Mysłowice, czy Katowice). W razie potrzeby pomoc prawna może być przy tym świadczona na terenie całego kraju, a spotkanie odbyć się online.

W razie dalszych pytań proszę o kontakt telefoniczny lub za pomocą wiadomości e-mail w celu umówienia spotkania w Kancelarii.

 

Rozwód bez orzeczenia o winie, wygaśnięcie alimentów

W wyroku rozwodowym Sąd nie tylko rozstrzyga o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód (rozwód z orzeczeniem o winie, bądź rozwód bez orzekania o winie) ale najczęściej, również m.in. o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, alimentach na rzecz małoletnich dzieci, kontaktach z małoletnimi dziećmi.

Zdarza się także, iż w wyroku rozwodowym Sąd rozstrzyga w przedmiocie obowiązku alimentacyjnym byłych małżonków względem siebie.

Przy rozwodzie bez orzekania o winie, alimenty przysługują temu z małżonków, który w wyniku rozwodu znalazł się w niedostatku. Alimenty przysługują przez okres nie dłuższy niż 5 lat. Okres ten liczy się od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Zasadniczo więc obowiązek alimentacyjny zobowiązanego małżonka wobec byłego małżonka wygasa po upływie 5 lat od uprawomocnienia wyroku o rozwód bez orzekania o winie. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego w takim przypadku następują z mocy prawa. Oznacza to, że wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego w przypadku rozwodu bez orzekania o winie nie musi być potwierdzone żadnym orzeczeniem Sądu.

Były małżonek uprawniony do alimentów może jednak starać się o przedłużenie obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek ten może bowiem w wyjątkowych przypadkach zostać przedłużony ponad wskazany pięcioletni okres. W tym celu uprawniony małżonek powinien wystąpić z pozwem do Sądu rodzinnego. Obowiązek alimentacyjny w takim przypadku może zostać jednak przedłużony jedynie w wyjątkowych wypadkach.

Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka znajdującego się w niedostatku wygasa również z chwilą zawarcie przez uprawnionego nowego związku małżeńskiego.

 

Adwokat Weronika Gawor-Pietrzak prowadzi Kancelarię Adwokacką w Chrzanowie przy ul. Garncarskiej 16/3.

W ramach prowadzonej działalności zajmuje się udzielaniem porad prawnych oraz prowadzeniem spraw, w tym spraw o rozwód zwłaszcza na terenie województwa małopolskiego (m. in. Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Oświęcim, Chełmek, Kraków) oraz śląskiego (m. in. Jaworzno, Sosnowiec, Mysłowice, czy Katowice). W razie potrzeby pomoc prawna może być przy tym świadczona na terenie całego kraju, a spotkanie odbyć się online.

W razie dalszych pytań proszę o kontakt telefoniczny lub za pomocą wiadomości e-mail w celu umówienia spotkania w Kancelarii.

Sebastian Nowak

Bardzo dobra Pani adwokat wszystkim polecam pomoże doradzi wysłucha mega pozytyw

I Nowakowska

Punktualna, rzetelna, skuteczna.
Polecam adwokat Weronikę Gawor-Pietrzak

Natalia Kasprzyk

Bardzo polecam panią adwokat, sprawa szybko i szczęśliwe zakończona 😊

Paulina

Serdecznie polecam Panią Adwokat. Sprawa zakończyła się pomyślnie. Kontakt z klientem jest stały, a współpraca przebiega miło i profesjonalnie.